Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(8)
Form of Work
Książki
(8)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(3)
Proza
(2)
Status
available
(11)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia Banie
(8)
Wypożyczalnia Lubanowo
(2)
Wypożyczalnia Swobnica
(2)
Author
Borucki Marek
(2)
Puchalska Joanna
(2)
Kosacki Jerzy Mirosław
(1)
Kucharski Bogdan (1941- )
(1)
Schirmer Marcin K. (1963- )
(1)
Winnik Sylwia
(1)
Winnik Sylwia (1989- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(6)
2000 - 2009
(1)
Time Period of Creation
2001-
(5)
Country
Poland
(8)
Language
Polish
(8)
Demographic Group
Literatura polska
(3)
Subject
Biografie
(2)
II wojna światowa (1939-1945)
(2)
Kobieta
(2)
Polacy
(2)
Artyści
(1)
Auschwitz-Birkenau (niemiecki obóz koncentracyjny)
(1)
Elita ekonomiczna
(1)
Elita społeczna
(1)
Grabski(rodzina)
(1)
Herse(rodzina)
(1)
Inteligencja (socjologia)
(1)
Kieniewicz(rodzina)
(1)
Kronenberg(rodzina)
(1)
Kurierzy państwa podziemnego
(1)
Marusarzówna, Helena (1918-1941)
(1)
Narciarze
(1)
Naukowcy i wynalazcy
(1)
Ofiary wojny
(1)
Pamiętniki
(1)
Politycy
(1)
Pracownicy naukowi
(1)
Przedsiębiorcy
(1)
Rody
(1)
Szlachta
(1)
Wedlowie(rodzina)
(1)
Witkiewiczowie(rodzina)
(1)
Więźniowie obozów
(1)
Więźniowie polityczni
(1)
Subject: time
1901-2000
(6)
1801-1900
(4)
1939-1945
(2)
2001-
(2)
1601-1700
(1)
Subject: place
Polska
(5)
Czombrów (Białoruś)
(1)
Pomorze Zachodnie (Polska ; region)
(1)
Pomorze Środkowe (Polska; region)
(1)
Genre/Form
Biografia
(4)
Biografie
(1)
Opracowanie
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Powieść
(1)
Powieść biograficzna
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Domain
Historia
(3)
Gospodarka, ekonomia, finanse
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Nauka i badania
(1)
Polityka, politologia, administracja publiczna
(1)
8 results Filter
Book
In basket
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 913(438) (1 egz.)
Book
In basket
(Wielcy Zapomniani / Marek Borucki ; 2)
Subject
Genre/Form
Wśród kolejnych trzydziestu dwóch sławnych na świecie Polaków są; konstruktorzy, kompozytorzy, naukowcy, artyści. Przedstawienie następnej grupy rodaków, którzy osiągnęli ogromny sukces nie było trudne, jest ich wielu. Poznajemy m.in. znakomitego inżyniera ze Strzyżowa, niewielkiej miejscowości na Lubelszczyżnie, który zaprojektował pojazd księżycowy. To nasz konstruktor Mieczysław Bekker jest twórcą pojazdu wykorzystywanego na księżycu przez wyprawy Apollo. Antoni Cierplikowski to słynny Antoine, czesał m.in. Gretę Garbo, Marlenę Dietrich czy Ewę Curie. Twórcą najbardziej znanej na świecie marki kosmetyków Max Factor też jest Polak Maksymilian Faktorowicz. Na największych scenach operowych świata występowała i urzekała melomanów swym talentem Ada Sari. Primadonna urodziła się w Wadowicach.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 929-052 (1 egz.)
Book
In basket
Wielcy zapomniani : Polacy, którzy zmienili świat: 1 cz. / Marek Borucki. - Wydanie 1 (dodruk). - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2019. - 446, [2] s. : il. ; 25 cm.
(Wielcy zapomniani /Marek Borucki. Cz.1)
Form of Work
Subject
Genre/Form
W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze. U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej. Wśród 39. postaci są wybitni naukowcy, genialni kompozytorzy, inżynierowie, konstruktorzy, artyści malarze, graficy, pisarze i społecznicy. Otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, byli zapraszani na światowe konferencje, występowali w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Ich dzieła przetrwały i wciąż są cenione. O kolei transandyjskiej, wielkim dziele Ernesta Malinowskiego słyszał prawie każdy, ale o tym, że firma budująca mosty, założona w Chicago przez Rudolfa Modrzejewskiego działa do dzisiaj, już wie niewiele osób. A przecież mosty zbudowane przez niego w USA wciąż uznawane są za nowoczesne. O tym, że genialny kompozytor z Leszna Roman Maciejewski, autor słynnego " Requiem", był przez pewien czas dyrektorem muzycznym Metro Goldwyn Mayer, wiedzą już tylko jednostki. To tylko dwa przykłady z wielu prezentowanych w tej publikacji.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 929-052 (1 egz.)
Book
In basket
Dziedziczki Soplicowa / Joanna Puchalska. - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2014. - 253, [3] s. : il. ; 25 cm.
W 180 rocznicę pierwszego wydania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza warto powrócić do miejsc związanych z Soplicowem i naszym Wieszczem. Modrzewiowy dwór w Czombrowie był dworem niezwykłym, ponieważ w ciągu dwóch wieków swej historii był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, przemarszu wojsk napoleońskich, szlacheckich zajazdów, powstań i dwóch wojen światowych. Ocalone dawne dworskie archiwum oraz rekonstrukcja wydarzeń na podstawie rodzinnych archiwaliów pozwoliły odtworzyć życie codzienne w dworze szlacheckim na przestrzeni kilku stuleci. Historię majątku poznajemy poprzez losy trzech kobiet, które rządziły w czombrowskim dworze i miały swój udział w tym, że przetrwał on wiele trudnych chwil. Dwór zapisał się także w historii literatury, bowiem jedna z bohaterek - Aniela Uzłowska była matką chrzestną Adama Mickiewicza , a zaprzyjaźnionym ekonomem był wówczas jego dziadek , częstym gościem musiał być więc wtedy sam przyszły Wieszcz. A kto był wówczas apteczkową ? Nie przez przypadek zatem w 1928 roku Ryszard Ordyński wybrał Czombrów, odbierany powszechnie jako pierwowzór Soplicowa, do kręcenia plenerowych scen „Pana Tadeusza”. W rolach statystów wystąpili nawet jego mieszkańcy, jak powiedział sam reżyser „wnukowie mickiewiczowskich bohaterów”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 929.5(438) (1 egz.)
Book
In basket
Polki, które zmieniły wizerunek kobiety / Joanna Puchalska. - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2018. - 412, [4] strony : ilustracje ; 25 cm.
Wszystkie bohaterki tej książki były niezwykłe, wszystkie wychodziły poza stereotypowe role społeczne przypisywane kobiecie. Żyły w różnych czasach, wykonywały różne zajęcia, ale łączyła je siła i wyjątkowa kobiecość. Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska to nieprzeciętnie inteligentna mecenaska sztuki, przez pewien czas właścicielka Wilanowa. Jej wychowanką była słynna poetka epoki saskiej, Elżbieta Drużbacka. Joanna Żubrowa, pierwsza kobieta odznaczona Orderem Virtuti Militari, walczyła w armii napoleońskiej jako regularny żołnierz, co ponad dwieście lat temu było bardziej niż niezwykłe. Ewa Felińska, ziemianka, którą historia zmusiła do bycia uczestniczką spisku i zesłanką. Była poczytną autorką powieści i pamiętników, a jedno z jej dzieci zostało świętym Kościoła katolickiego. Antonina Walicka, założycielka i przełożona znanej warszawskiej pensji wychowała kilka pokoleń młodych Polek na dobre patriotki i mądre kobiety. Jedna z najpiękniejszych Polek międzywojnia Irena Iłłakowiczowa zasłużyła się w okupowanej przez Niemców Polsce jako znakomita agentka konspiracyjnego wywiadu. Mistyczka Wanda Boniszewska aresztowana w 1950 roku trafiła do sowieckich więzień i łagrów. Nie tylko nie dała się złamać, ale za jej sprawą dochodziło do nawróceń jej prześladowców. Autorka przybliża także portrety dwóch nieco zapomnianych pisarek i publicystek z Kresów Konstancji Skirmuntt i Janiny z Putkamerów Żółtowskiej. Każda z tych nieprzeciętnych kobiet miała w sobie siłę życiową, która pozwalała dokonywać rzeczy wielkich.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
Book
In basket
Utalentowani przemysłowcy, politycy, bankierzy, architekci, kontrowersyjni pisarze, wybitni historycy i muzycy, potentaci świata modowy, artyści. Książka Marcina K. Schirmera przybliża sylwetki i dokonania wybranych przedstawicieli siedmiu rodzin, które wniosły cenny wkład zarówno w polską, jaki i światową kulturę, naukę, sztukę, politykę, a także stworzyły podwaliny pod budowę nowoczesnego, uprzemysłowionego państwa. Poznamy historię słynnych członków rodzin: Grabskich - wybitnych polityków i działaczy społecznych, pełniących najważniejsze funkcje w rządzie II RP; Hersów, którzy stworzyli największy i najbardziej prestiżowy dom mody na ziemiach polskich; Kieniewiczów - potomków znamienitego ziemiańskiego rodu i wybitnych znawców dziejów; Kisielewskich - mistrzów pióra, genialnych komentatorów życia codziennego, hojnie obdarzonych talentami muzycznymi: kompozytorów i pianistów; Kronenbergów - wybitnych bankierów, finansistów i pionierów rozwoju przemysłu i kolei na terenie Królestwa Polskiego; Wedlów, którzy stworzyli znane i cenione na świecie królestwo czekolady oraz Witkiewiczów - charyzmatycznych artystów, malarzy, pisarzy i architektów. To swoista pokoleniowa sztafeta wybitnych Polaków.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 929.5(438) (1 egz.)
Book
In basket
Są to przejmujące wspomnienia kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Autorka rozmawiała z każdą z bohaterek i spisała ich przeżycia z perspektywy siedemdziesięciu kilku lat. Każda historia jest inna. Oto niektóre z nich. Alina Dąbrowska w obozie spędziła dwa i pół roku. Była poddawana eksperymentom Mengele. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz Antoni, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie. Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Przedstawia dokumenty i relacje odnalezionej po latach położnej, która odebrała poród. Urszula Koperska do obozu trafiła jako dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, malował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś. Sabina Nawara w obozie przeżyła trzy i pół roku. Starała się pomagać innym więźniom. Zdobywała dodatkowe pożywienie dla siebie i koleżanek z baraku. Książkę wzbogacają zdjęcia ze zbiorów rodzinnych kobiet z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob.
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Banie
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Wypożyczalnia Lubanowo
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Wypożyczalnia Swobnica
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Kurierka z Tatr / Sylwia Winnik. - Wydanie I. - Warszawa : Muza Sport i Turystyka, 2023. - 317, [3] strony : portret ; 21 cm.
Do Zakopanego wojna przyszła z gór. Zwiastował ją pierwszy niemiecki samolot, który przeleciał nad dolinami i zniknął za monumentem Tatr. Była jesień 1939 roku. Na Krupówkach zawisły flagi ze swastyką. Ostatni turyści zeszli z gór. Helenę nie ucieszył nawetpierwszy śnieg, który w normalnych okolicznościach stałby się sygnałem do rozpoczęcia prawdziwych treningów. Teraz góry stały się terenem walki z okupantem. Gdy po raz kolejny stanęła na szczycie, wzięła głęboki oddech i patrząc na świat trawiony wojną, zapragnęła wolności. Nawet za cenę życia, którym ryzykowała każdego dnia. Nawet za cenę łez matuli, która co dzień wypatrywała jej powrotu. Helena Marusarzówna, piękna i utalentowana młoda góralka, mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich, siostra słynnego Stanisława, wybrała dla siebie trudną drogę. Przeprowadzała przez góry ludzi, przenosiła pieniądze, broń, dokumenty. Była kurierką tatrzańską. Jej życie toczyło się między granicą gór a wojną. [lubimyczytac.pl]
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Banie
All copies are currently on loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Wypożyczalnia Lubanowo
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Wypożyczalnia Swobnica
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again